Drukuj
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce został laureatem kategorii "Pacjent w Centrum" w Konkursie "Dziecięcy Szpital Przyszłości" i dołączył do liderów innowacji wdrażając projekt “Opieka Zorientowana na Osobę”.
 
Dyrektor szpitala Roman Lewandowski odbiera statuetkę
fot. Mariusz Majewski / artnuve.pl
 
Ale co to właściwie jest ta Opieka Zorientowana na Osobę? Oto krótki opis, który przybliży Państwu realizowaną w naszej placówce koncepcję.
W Opiece Zorientowanej na Osobę (Person-centred care) chodzi o to, aby kontakt dziecka i jego opiekunów ze szpitalem pozostawiał jak najmniej nieprzyjemnych wrażeń i wspomnień. Niestety zdarza się, że pomimo pozytywnego końcowego wyniku leczenia, sam kontakt ze służbą zdrowia przysparza wiele dodatkowego stresu. Ważnym elementem każdej usługi medycznej jest także zaangażowanie pacjenta, nawet tego małoletniego, w proces swojego leczenia. W świadczeniach zdrowotnych powinno się unikać paternalistycznego zachowania profesjonalistów medycznych. Albowiem pacjent i jego rodzina są największymi ekspertami w zakresie życia z chorobą i dlatego powinni mieć możliwości nieskrępowanego wyrażenia opinii na temat proponowanej usługi medycznej, aby otrzymać opiekę dostosowaną do swoich indywidualnych preferencji, zasobów i potrzeb. Proces udzielania usług zdrowotnych powinien uwzględniać jednocześnie równość i asymetrię między pacjentem a medykiem. To znaczy, że interakcja między nimi nie może być ani jednokierunkowym wykonywaniem władzy, ani symetryczną wymianą informacji, lecz równorzędną relacją, ale opartą na różnych perspektywach. Profesjonalista jest ekspertem w dziedzinie medycyny, rehabilitacji, opieki itd., pacjent jest ekspertem w swoim życiu, chorobie i cierpieniu.
W celu monitorowania postępów leczenia każdy pacjent ma swoją indywidualną książeczkę, w której znajdują się ogólne informacje o skoliozie, indywidualne zalecenia i korekcja oraz dzienniczek aktywności.
Dyrektor szpitala Roman Lewandowski dziękuje za otrzymaną statuetkę   
fot. Mariusz Majewski / artnuve.pl
Indywidualna książeczka pacjenta w naszym szpitalu
Indywidualna książeczka pacjenta w naszym szpitalu